براي تاسيس يک شرکت دانش بنيان، چه کار بايد انجام داد؟
شرکت هاي به صورت عادي در اداره کل ثبت شرکت هاي سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بايد ثبت شوند و در هنگام ثبت، هيچ تفاوتي بين شرکت ها وجود ندارد.
شرکت هاي متقاضي پس از توليد کالاها و خدمات دانش بنيان يا ارايه برنامه توليد (براي شرکتهاي نوپا)، بر مبناي آيين نامه مصوب کارگروه، ارزيابي شده و براي يک مدت محدود مي توانند از تسهيلات و مزاياي قانون استفاده کنند و براي تمديد زمان استفاده از مزاياي قانون، بايد دوباره ارزيابي شوند.
لذا درباره امکان استفاده از مزاياي قانون، در زمان ثبت شرکت نمي‌توان اظهار نظر کرد و ارزيابي بر مبناي عملکرد شرکت ها پس از ثبت و فعاليت شرکت انجام مي شود.

شركت دانش بنيان به چه شركتي گفته مي‌شود؟
بر اساس «آئين‌نامه تشخيص شركت ها و موسسات دانش‌بنيان»، شركت هاي متقاضي بايد علاوه بر كسب شرايط ذكر شده در شاخص هاي عمومي (شامل كسب حداقل درآمد ذكر شده ناشي از فروش فناوري، كالا /خدمات دانش‌بنيان، نیروی انسانی و سابقه بيمه كاركنان)، كليه شرايط مشخص‌ شده در شاخص هاي اختصاصي اين آيين‌نامه را نيز احراز نمايند.


آیا می توان از ابتدا شرکت را به عنوان شرکت و یا موسسه دانش بنیان ثبت نمود؟
فرآیند ارزیابی و تشخیص مربوط به شرکت ها و موسسات ثبت شده می باشد که دارای شاخص های موجود در آیین نامه ارزیابی و تشخیص شرکت ها و موسسات دانش بنیان می باشند. بنابراین ثبت شرکت ها و موسسات دانش بنیان همانند دیگر شرکت ها و موسسات خواهد بود.

آيا شركت هاي دولتي يا متعلق به بخش عمومي هم حق استفاده از حمايت هاي قانون دانش بنيان را دارند؟

شرکت های دولتی، مؤسسات ونهاد های عمومی غیر دولتی و نیز شرکت ها و مؤسساتی که بیش از پنجاه درصد (50%) از مالکیت آنها متعلق به شرکت های دولتی و مؤسسات و نهادهای عمومی غیر دولتی باشد، مشمول حمایت های این قانون نیستند.

 آيا انجام فرايند ارزيابي و تأييد صلاحيت شركت ها، مستلزم پرداخت هزينه است؟

با توجه به اينكه فرايندها و ارزيابي‌هاي كارشناسي كه براي ارزيابي و تأييد صلاحيت شركتها انجام مي‌شود، دربردارنده برخي هزينه‌ها است، در آينده بخشي از اين هزينه‌ها از شركتهاي متقاضي دريافت خواهد شد.

اگر عنوان دانش‌بنيان در نام ثبتي يا اساسنامه شركت وجود داشت، آيا شركت دانش‌بنيان محسوب مي‌شود و مي‌تواند از حمايت‌هاي مندرج در قانون استفاده كند؟

خير. لازم است همه شركتهاي متقاضي حمايتها، اطلاعات خود را در اين سامانه وارد كرده و بر اساس اين فرايندها ارزيابي شوند.

چه مداركي به صورت اسكن شده جهت تكميل اطلاعات لازم است؟
مدارك لازم براي ارسال از طريق سامانه در جدول زير آورده شده است:

مستندات مورد نياز

نوع
(اختياري يا اجباري)

توضيح

تصوير مجوزهاي شركت (مجوز تأسيس، پروانه بهره‌برداي و...)

اختياري


تصویر آگهی تاسیس به همراه آخرین تغییرات شركت در روزنامه رسمي

اجباري


آخرين ليست بيمه شركت به همراه خلاصه وضعيت دستمزد/حقوق و مزايا

اجباري

برای شرکت های نوپا اختیاری می باشد 

تصویر آخرین اظهارنامه مالیاتی - ارسالی به سازمان امور مالیاتی

اجباري

برای شرکت های نوپا اختیاری می باشد

رزومه يا كاتالوگ شركت

اختياري


نمودار سازماني شركت

اختياري


آیا شرکت هایی که عضو مراکز رشد و یا پارک های فناوری هستند جزو شرکت های دانش بنیان هستند؟
شرکت های مستقر در پارک های فناوری و یا مراکز رشد بایستی همانند دیگر شرکت ها در سامانه ثبت نام نموده و مراحل ارزیابی را طی نمایند.

آیا واحدهای تحقیق و توسعه فعال در یک شرکت خصوصی می توانند در قالب یک شرکت دانش بنیان مستقل شود؟
شرکت های بزرگی که شرایط استفاده از قانون شرکت های دانش بنیان و یا شرکت های دانش بنیان صنعتی را ندارند می توانند با ثبت واحد تحقیق و توسعه خود به صورت مستقل در صورتی که در راستای فهرست کالاهای اعلام شده توسط کارگروه فعالیت دارند به صورت مجزا در سامانه ثبت نام نمایند و فرآیند ارزیابی همانند دیگر شرکت ها برای آنها نیز صورت پذیرد.

در صورتی که محصول شرکت که در فهرست کالا/خدمات دانش بنیان مصوب قرار دارد در حد طرح و مستندات باشد می تواند در سامانه ثبت درخواست نماید؟
با توجه به آیین نامه مصوب کارگروه ارزیابی و تشخیص شرکتها و موسسات دانش بنیان، شرکت های دانش بنیان بایستی حداقل (50) درصد از درآمد يك سال مالي گذشته شركت (كه در اظهارنامه مالياتي شركت ذكر شده است)، از محل فروش «كالاها/خدمات دانش‌بنيان»، «خدمات تخصصي تعمير و نگهداري مرتبط با كالاهاي توليد شده توسط آن شركت»، فروش «دانش ‌فني و فناوري» مرتبط با فهرست كالاها/خدمات دانش‌بنيان، و «خدمات طراحي مهندسي» مرتبط با فهرست كالاها/خدمات دانش‌بنيان حاصل نمایند.
جهت دریافت اطلاعات و پاسخ کامل کلیه سوالات خود می توانید به
صفحه سوالات متداول کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت ها و موسسات دانش بنیان مراجعه نمایید.

 

 
  نشانی ما:   research.sums.ac.ir
معاونت پژوهشی و فناوری دانشگاه علوم پزشكی شيراز
شيراز- خيابان زند- ساختمان مركزی دانشگاه علوم
پزشكی شيراز- طبقه هفتم - معاونت پژوهشی و فناوری
تلفن: 32357282 ،  دورنگار: 32122430
پست الکترونیک: vcrdep@sums.ac.ir


همه حقوق این وب سایت متعلق است به:
معاونت پژ‍وهشی و فناوری دانشگاه علوم پزشكی شيراز
 استفاده از مطالب این وب سایت با ذکر منبع مجاز است.