راهنمای استفاده از خدمات کتابخانه (دانشگاه علوم پزشکی شیراز)

 

دانشگاه علوم پزشکی شیراز دارای زیرمجموعه ای شامل 20 کتابخانه دانشکده ای و 10 کتابخانه بیمارستانی میباشد. واحد امور کتابخانه ها واقع در ساختمان مرکزی دانشگاه، وظیفه سازماندهی و مدیریت این کتابخانه ها را بر عهده دارد. سیستم تهیه و آماده سازی منابع چاپی در کتابخانه های دانشگاه علوم پزشکی شیراز به صورت نیمه متمرکز و تهیه منابع الکترونیک به صورت متمرکز میباشد.

 

چه کسانی میتوانند از کتابخانه استفاده کنند؟

كادر آموزشي، دانشجويان و كاركنان دانشگاه علوم پزشکی شیراز به شرط عضويت در يكي از كتابخانه هاي مجهز به  نرم افزار كتابخانه اي  مي توانند  از منابع چاپی كتابخانه های دانشگاه استفاده نمايند.

كادر آموزشي بازنشسته با ارائه معرفي نامه از معاونت آموزشي دانشكده و ارائه كارت شناسايي معتبر مي توانند به عضويت كتابخانه درآيند . 

كادر آموزشي حق التدريسي دانشگاه ، در صورت ارائه معرفي نامه از مدير گروه مربوطه طي زمان تدريس ، مي توانند به عضويت كتابخانه درآيند. 

دانشجويان مهمان از ساير دانشگاهها  در صورت ارائه کارت دانشجویی موقت  مي توانند از امكانات كتابخانه استفاده نمايند و مدت عضویت آنها برابر مدت اعتبار کارت آنها فعال خواهد شد .

 

      كادر آموزشي و  دانشجويان ساير دانشگاهها در صورت صلاحديد سرپرست كتابخانه ، با  ارائه معرفي نامه معتبر از معاونت آموزشي دانشگاه مربوطه و پرداخت حق عضويت مي توانند از امكانات همان كتابخانه در محل استفاده نمايند . 

فارغ التحصيلان رشته هاي علوم پزشكي ( پزشكان ، دندانپزشكان ، داروسازان و ... ) در صورت ارائه كارت شناسايي معتبر و پرداخت حق عضويت مي توانند از امكانات همان كتابخانه در محل استفاده نمايند .

 

ارائه خدمات به دانشجويان دانشگاههاي آزاد و غير انتفاعي ممنوع مي باشد. 

 

تمامی كاركنان دانشگاه اعم از رسمی،پیمانی، طرحی، قراردادي شاغل در دانشگاه ، در صورت تکمیل فرم درخواست عضویت،  ارائه حكم كارگزيني، یک قطعه عکس و معرفي نامه معتبر مي توانند به عضويت كتابخانه واحد مربوطه درآيند. مدت عضویت افراد یاد شده از تاریخ عضویت یکسال تعیین می شود که با ارائه آخرین حکم کارگزینی مجددا به مدت یکسال قابل تمدید است.  

 

 

 

 

 

چگونه میتوان در نرم افزار کتابخانه عضو شد؟ چه کسانی میتوانند عضو شوند؟

اطلاعات دانشجویان جدیدالورود دانشگاه علوم پزشکی شیراز پس از ثبت در سیستم سما به صورت خودکار وارد نرم افزار کوها میشود و این افراد میتوانند از امکانات کتابخانه ها استفاده کنند. افراد دیگر در صورتی که عضو هیات علمی، کارمند و یا دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی شیراز باشند و اطلاعات عضویت آنها در نرم افزار موجود نباشد میتوانند از  قسمت "درخواست عضویت" نرم افزار اقدام به عضویت در کتابخانه کنند و سپس جهت تایید عضویت خود با در دست داشتن کارت دانشجویی یا پرسنلی و حکم خود به کتابخانه موردنظر مراجعه نمایند.  کارمندانی که فاقد کتابخانه در محل کار خود هستند میتوانند با ارائه حکم، یک قطعه عکس و معرفی نامه از کارگزینی واحد خود به امور کتابخانه های دانشگاه مراجعه کنند.  

 

چطور میتوان در نرم افزار کتابخانه جستجو کرد؟

برای استفاده از نرم افزار کتابخانه های دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیاز به حضور درکتابخانه نیست و دسترسی از راه دور به فهرست منابع موجود در کتابخانه های زیرمجموعه دانشگاه برای همه فرآهم میباشد. آدرس نرم افزار کتابخانه (http://elib.sums.ac.ir/cgi-bin/koha/opac-main.pl) میباشد. همچنین لینک ورود به نرم افزار، در صفحه کتابخانه الکترونیک دانشگاه، گذاشته شده است. راهنمای استفاده از نرم افزار کتابخانه نیز در سایت امور کتابخانه ها قرار داده شده است.

 

چه منابعی در کتابخانه موجود است؟

کتابهای چاپی و الکترونیک فارسی و لاتین، نشریات چاپی و الکترونیک فارسی و لاتین، پایان نامه های دانشجویان، همچنین فیلمهای آموزشی در مجموعه کتابخانه های دانشگاه علوم پزشکی شیراز موجود میباشد که برای مشاهده فهرست عناوین میتوانید از نرم افزار کتابخانه استفاده کنید و جهت  بهره برداری از آنها باید به کتابخانه های موردنظر مراجعه فرمایید. همچنین بانکهای اطلاعاتی علمی بین المللی (شامل منابع متنوع علمی از جمله کتب و مجلات الکترونیک) توسط وزارت بهداشت خریداری شده و لینک به آنها در کتابخانه الکترونیک دانشگاه با آدرس (http://dlibrary.sums.ac.ir/) گذاشته شده است که افراد زیرمجموعه دانشگاه با vpn دانشگاه میتوانند از این مجموعه نیز استفاده کنند.

 

چه خدماتی در کتابخانه ها ارائه میشود؟

امانت کتب چاپی؛ دریافت سفارش خرید کتاب؛ خدمات تحویل مدرک (مقاله)؛ خدمات مرجع و مشاوره؛ برگزاری کارگاههای اصول جستجوی علمی، آشنایی با بانکهای اطلاعاتی علمی، نرم افزارهای مدیریت منابع، ...؛ تهیه راهنماهای آموزشی مرتبط ؛ برگزاری تورهای آشنایی با منابع کتابخانه؛ خدمات علم سنجی

همچنین کتابخانه ها دارای فضای سالن مطالعه و مرکز اینترنت میباشند تا کادر آموزشی و دانشجویان عزیز بتوانند در آرامش از مجموعه چاپی و الکترونیک کتابخانه استفاده کنند.

سیستم بازیابی منابع چاپی کتابخانه ها عمدتا به صورت قفسه باز میباشد و در صورت مراجعه به کتابخانه میتوانید علاوه بر استفاده از نرم افزار کتابخانه، مستقیما منابع چاپی موجود را مشاهده و ارزیابی نمایید.

 در صورت امانت منابع، در قبال منابع امانت گرفته شده ، تنها شخص امانت گيرنده پاسخگو مي باشد .

 

تعداد ، مدت امانت و منابع قابل امانت برای اعضا نیز در آیین نامه کتابخانه ها (http://dlibrary.sums.ac.ir/rules.html) گذاشته شده است. در صورت رعایت نکردن قوانین امانت،  امانت گيرنده از عضويت در كتابخانه محروم خواهد شد. چنانچه امانت گيرنده منابع امانت گرفته شده از كتابخانه را گم نمايد، موظف به جبران خسارت طبق آیین نامه کتابخانه ها میباشد.

 

      افراد زیرمجموعه دانشگاه علوم پزشکی شیراز در صورت عضويت در كتابخانه واحد خود با رعايت شرايط زير، مي توانند از منابع ساير كتابخانه هاي زیرمجموعه دانشگاه استفاده نمايند :

الف ) اولويت استفاده و امانت از منابع هر كتابخانه با اعضا همان كتابخانه مي باشد و كاربر در ابتدا موظف به تهيه منابع از واحد خود مي باشد .

ب)كتابخانه هيچگونه تعهدي نسبت به ارائه فضاي مطالعه و ساير امكانات به اعضا ساير كتابخانه ها ندارد .   

 

تسویه حساب

اعضا هيأت علمي در صورت بازنشستگي ، بازخريد ، مأموريت بيش از سه ماه، فرصت مطالعاتي يا انتقال به دانشگاه ديگر بايستي با كتابخانه واحد مربوطه تسويه حساب نمايند .

دانشجویان هنگام فارغ التحصيلي ، انتقال و يا مهمان شدن در ساير دانشگاه ها بايستي از كتابخانه واحد مربوطه فرم تسويه حساب دريافت نمايند .

واحد آموزش دانشكده ها موظف است ليست دانشجوياني كه به هر دليل محروم از تحصيل يا اخراج شده اند را به كتابخانه اعلام تا     كتابخانه نسبت به تسويه حساب با دانشجو اقدام نمايد.

کارکنان دانشگاه در صورت بازنشستگي ، بازخريد ، انتقال به ساير دانشگاه ها يا مرخصي طولاني مدت مي بايست با كتابخانه واحد مربوطه تسويه حساب نمايد .

 

 
  نشانی ما:   research.sums.ac.ir
معاونت پژوهشی و فناوری دانشگاه علوم پزشكی شيراز
شيراز- خيابان زند- ساختمان مركزی دانشگاه علوم
پزشكی شيراز- طبقه هفتم - معاونت پژوهشی و فناوری
تلفن: 32357282 ،  دورنگار: 32122430
پست الکترونیک: vcrdep@sums.ac.ir


همه حقوق این وب سایت متعلق است به:
معاونت پژ‍وهشی و فناوری دانشگاه علوم پزشكی شيراز
 استفاده از مطالب این وب سایت با ذکر منبع مجاز است.