فهرست مجلات نا معتبر و جعلی

معاونت تحقيقات و فناوري وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي اقدام به ايجاد سامانه‏ اي با آدرس  http://blacklist.research.ac.ir نموده كه در آن فهرست مجلات نامعتبر علمي (Predatory Journals يا black list) منتشر و روزآمد مي شود. لازم بذكر است از تاريخ اول ژانويه 2017، مقالات چاپ شده در مجلات اين فهرست مشمول هيچ گونه امتياز علمي، پژوهشي، آموزشي و تشويقي نخواهد شد. لذا پژوهشگران، اعضاي هيأت علمي، دانشجويان و كاركنان محترم دانشگاه بايد پيش از مبادرت به ارسال مقاله به هر مجله‏ اي، پس از بررسي‏ هاي علمي و نمايه اي (ISI، Scopus و Pubmed) از معتبر بودن آن مجله به لحاظ نمايه و سپس با استعلام از سامانه مذكور به منظور اطمينان از اينكه  مجله مورد نظر جزء مجلات نامعتبر علمي نباشد، اقدام نمايند.
 
توجه:
سامانه اعلام شده وزارت بهداشت تمامي مجلات نامعتبر موجود را در بر نمي ‏گيرد و عدم وجود مجله در آن الزاماً دليل بر معتبر بودن آن نيست. اما وجود مجله درسامانه نشان دهنده نامعتبر بودن آن است؛
با توجه به بروز رساني مداوم  نمايه‏ ها و فهرست مجلات نامعتبر جعلي وزارت بهداشت، احتمال تغييرات آتي در مجلات تحت پوشش آن ها وجود دارد.
 
با توجه به نكات فوق، از پژوهشگران گرامي تقاضا مي‏ شود براي اعتباريابي مجلات مراحل زير را انجام دهند:
 
1. مجله را در نمايه ‏هاي ISI ، Scopus و Pubmed جستجو كرده و از وجود آن در حداقل يك نمايه اطمينان حاصل نمايند؛
2. مجله را در سامانه وزارت بهداشت به آدرس http://blacklist.research.ac.ir جستجو نمايند؛
3. در نهايت قبل از ارسال مقاله، مجله مورد نظر را به لحاظ پيشينه كاري، ناشر، سردبير، اعضاي هيات تحريريه و كيفيت مقالات قبلي نيز بررسي نمايند.
 
در صورت نياز به راهنمايي، كارشناسان علم سنجي معاونت پژوهشي در روزهاي زوج از ساعت 15-13 به صورت حضوري پاسخگوي مراجعان خواهند بود.
  
فهرست مجلات نامعتبر و جعلی از سوی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و اموزش پزشکی  Link 

 
  نشانی ما:   research.sums.ac.ir
معاونت پژوهشی و فناوری دانشگاه علوم پزشكی شيراز
شيراز- خيابان زند- ساختمان مركزی دانشگاه علوم
پزشكی شيراز- طبقه هفتم - معاونت پژوهشی و فناوری
تلفن: 32357282 ،  دورنگار: 32122430
پست الکترونیک: vcrdep@sums.ac.ir


همه حقوق این وب سایت متعلق است به:
معاونت پژ‍وهشی و فناوری دانشگاه علوم پزشكی شيراز
 استفاده از مطالب این وب سایت با ذکر منبع مجاز است.